Dyscyplinarka – za co można ją dostać?

Często ludzie pytają mnie za co można dostać tzw. dyscyplinarkę. Co to jest dyscyplinarka? Nie jest to wcale takie łatwe. Musi dojść do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. I z pewnością nie chodzi tu o jednorazowe spóźnienie czy skorzystanie z dłuższego zwolnienia lekarskiego. Na czym zatem polega zwolnienie dyscyplinarne?

Tak jak szkolenie BHP, osoby zatrudnione na umowę o pracę powinny przechodzić szkolenie ze swoich praw i obowiązków. Niektóre z nich są regulowane kodeksem pracy (którego nikt przecież nie czyta do poduszki), a nie samą umową. Aby doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków, którego skutkiem może być dyscyplinarka, pracownik musi popełnić trzy błędy:

 • bezprawne działanie pracownika, czyli naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego;
 • naruszenie lub zagrożenie naruszeniem interesów pracodawcy;
 • umyślna wina pracownika lub rażące zaniedbanie.

Obowiązki pracownicze

Wiele osób zapyta: czym zatem są podstawowe obowiązki pracownicze? To zbiór podstawowych obowiązków, które określa art. 100 kodeksu pracy. Wyszczególnione są tam:

 • przestrzeganie czasu pracy,
 • regulaminu pracy i porządku, 
 • zasad bezpieczeństwa, 
 • ochrona mienia i informacji wrażliwych pracodawcy,
 • przestrzeganie zasad współżycia społecznego. 

To dość ogólny opis. Konkretyzuje go orzecznictwo sądów pracy mówiące m.in. o tym, że:

 • nieobecność w pracy musi być zawsze usprawiedliwiona, 
 • pracy nie można porzucać (czyli np. zostawić linię produkcyjną bez nadzoru i wyjść np. do sklepu na godzinę), 
 • nie można przychodzić do pracy w stanie nietrzeźwości (nawet, jeśli piło się dnia poprzedniego).

Ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, a dyscyplinarka

Aby naruszenie obowiązków pracowniczych można było uznać za ciężkie, musi wpływać na interes pracodawcy – albo go naruszać, albo narażać na naruszenie. Zatem wystarczy, że np. sprzedawca opuści miejsce pracy i zamknie sklep na godzinę, aby firma mogła ponieść jakąś potencjalną stratę (nie sprzedać w tym czasie towaru). Warto również podkreślić, że interes pracodawcy to nie tylko kwestia pieniędzy, ale także wizerunku.

Wreszcie, aby mówić o ciężkim naruszeniu obowiązków pracowniczych pracownik musi naruszyć ten obowiązek umyślnie lub z rażącym niedbalstwem. To drugie określenie oznacza niestosowanie się do elementarnych zasad prawidłowego zachowania w danej sytuacji. Przykładowo, nie włączenie podstawowego systemu zabezpieczenia przed wypadkiem jest rażącym niedbalstwem, jeśli do to twoich obowiązków należy pilnowanie, aby te systemy działały.

Otrzymałeś zwolnienie dyscyplinarne i masz wątpliwości czy doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych? A może w świadectwie pracy znalazła się negatywna opinia, z którą się nie zgadzasz lub jesteś przekonany, że zostałeś niesłusznie zwolniony? Najlepiej skontaktuj się z adwokatem i zobacz jakie masz możliwości odwołania się do sądu pracy. 

Dyscyplinarka do nie koniec świadka, zawsze może się odwołać!

Podstawa prawna: Kodeks pracy.

Zobacz moje inne wpisy:
Cykl Pierwszeństwo rowerzysty – Część 1, Część 2
Kiedy możesz żądać podwyższenia alimentów?

podwyższenie alimentów
alimenty

Podwyższenie alimentów

Kiedy możesz wnioskować o podwyższenie alimentów? W ostatnich latach koszty życia oraz inflacja rosną, a wiele osób decyduje się na złożenie pozwu o podwyższenie alimentów.

Przeczytaj artykuł »

ADWOKAT FILIP MATYSIAK

KANCELARIA ADWOKACKA

Joachima Lelewela 21/4 53-505 Wrocław

adwokat@filipmatysiak.com

(+48) 882 163 172

NIP: 916 139 25 76

Nr konta: 12 1050 1575 1000 0092 8015 8891 ING Bank Śląski